مراکز دینی و امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی
54 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

حجت‌الاسلام «حرمت‌الله خانگل‌زاده»، روحانی وبلاگ‌نويس در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، ضرورت اجرای امر به معروف و نهی از منكر، را به زمان و مكان و يا نوع محيط وابسته ندانست و گفت: هر كجا كه نياز است چه در دنيای حقيقی و چه مجازی بايد امر به معروف و نهی از منكر انجام شود.

وی ادامه داد: با توجه به فعاليت گسترده دشمنان اسلام و سفره‌های آلوده به گناهی كه برای كاربران اينترنتی كه بيشترشان را قشر جوان تشكيل می‌دهند پهن شده، در دنيای مجازی بيشتر بايد مورد توجه قرار گيرد. اگرچه در اين زمينه كم كار شده‌است.

وبلاگ‌نويس «شيعه مذهب برتر» درباره مصاديق عملياتی شدن مفهوم امر به معروف و نهی از منكر در فضای مجازی عنوان كرد: مصاديق در اين زمينه آن‌قدر زياد است كه قابل شمارش نيستند. ايجاد اتاق‌های مذهبی در فضای چت، كه بيشتر كاربران اينترنتی، در اين فضا دست و پنجه نرم كرده‌اند، می‌تواند در اين حوزه قرار گيرد.

وی افزود: همچنين می‌توان با ايجاد پايگاه‌هايی در سطوح و رشته‌های مختلف در فضای مجازی و ايجاد ارتباط بين كاربران مذهبی در آن پايگاه، از آلوده شدن كاربران مذهبی و دينی به محيط‌های ناسالم جلوگيری كرد.

بلاگر «عدل الهی» در خصوص وظايف نهادهای دينی فعال در فضای مجازی در زمينه امر به معروف و نهی از منكر، اظهار داشت: من با فعاليت مستقيم نهادهای دينی به‌طور رسمی مخالفم، چرا كه معتقدم كارآيی لازم را نخواهد داشت.

او تصريح كرد: اما اين‌گونه نهادها می‌توانند به‌طور غيرمستقيم و با واسطه به بهترين وجه ممكن عمل كنند.

خانگل‌زاده ادامه داد: ايجاد پايگاه‌های علمی برای پشتيبانی كاربران مذهبی، می‌تواند يكی از مصاديق اين عمل باشد. چون متأسفانه وقتی با كاربران مذهبی گفت‌وگو می‌كنيم، اكثر آنها از عدم وجود يك بانك اطلاعاتی بزرگ و تأثيرگذار گله‌مند هستند.

مدير محتوايی پايگاه پرسمان قرآنی نقش بلاگران را در تقويت اين جريان تأثيرگذار خواند و گفت: بلاگران مذهبی خيلی بيشتر و بهتر از سايت‌های مذهبی می‌توانند در اين زمينه نقش‌آفرين باشند. البته نمی‌توان منكر عملكرد و دستاورد‌های سايت‌های مذهبی شد.

وی يادآور شد: بايد قبول كنيم كه قشر جوان جامعه ما كه اكثريت كاربران فضای مجازی را تشكيل می‌دهند كمتر به سايت‌ها توجه می‌كنند و بيشتر به وبلاگ‌ها تمايل دارند.

مدير سايت «پژوه» نقش دولت را در اين جريان مهم و حساس خواند و گفت: دولت می‌تواند حمايت و پشتيبانی از مراكز و سازمان‌هايی كه در اين زمينه فعال هستند را بر عهده گيرد.

وی تأكيد كرد: دولت بايد تمام اين مراكز را تحت چتر حمايتی خود قرار داده و جايگاهی برای آنها در دولت ايجاد كند. البته اين كار بايد چندين سال قبل اجرا می‌شد كه متأسفانه هنوز هم به‌صورت متمركز و حساب شده چنين چيزی تعريف نشده‌است.

اين بلاگر روحانی خاطرنشان كرد: دولت نبايد به‌صورت مستقيم و بزرگ‌منشی وارد اين جريان شود. بلكه می‌تواند با كمی دقت و تأمل و با برنامه‌ريزی حساب شده، نقش اصلی خود كه كمك به پيشرفت وبلاگ‌نويسی دينی و مذهبی است را ايفا كند.