امام رضا(ع) الگویی برای اخلاق2
59 بازدید
تاریخ ارائه : 9/9/2013 7:54:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

«محمد بن ابى عباد» مى ‏گويد: فرش آن حضرت در تابستان حصير و در زمستان پلاسى بود. لباس او- در خانه- درشت و خشن بود، اما هنگاميكه در مجالس عمومى شركت مى‏ كرد (لباسهاى خوب و متعارف مى‏ پوشيد) و خود را مى‏ آراست.

شبى امام ميهمان داشت، در ميان صحبت چراغ نقصى پيدا كرد، ميهمان امام دست پيش آورد تا چراغ را درست كند، امام نگذاشت و خود اين كار را انجام داد و فرمود: ما گروهى هستيم كه ميهمانان خود را به كار نمى ‏گيريم.

يكبار شخصى كه امام را نمى ‏شناخت در حمام از امام خواست تا او را كيسه بكشد،امام عليه السلام پذيرفت و مشغول شد، ديگران امام را بدان شخص معرفى كردند، و او با شرمندگى به عذرخواهى پرداخت ولى امام بى توجه به عذر خواهى او همچنان او را كيسه مى ‏كشيد و او را دلدارى مى ‏داد كه طورى نشده است.

شخصى به امام عرض كرد:به خدا سوگند هيچ كس در روى زمين از جهت ‏برترى و شرافت پدران به شما نمى ‏رسد.

امام فرمود:تقوى به آنان شرافت داد و اطاعت پروردگارآنان را بزرگوار ساخت.

مردى از اهالى بلخ مى‏ گويد: در سفر خراسان با امام رضا عليه السلام همراه بودم، روزى سفره گسترده بودند و امام همه خدمتگزاران و غلامان حتى سياهان را بر آن سفره نشاند تا همراه او غذا بخورند.

من به امام عرض كردم: فدايتان شوم. بهتر است اينان بر سفره اي جداگانه بنشينند. فرمود: ساكت ‏باش، پروردگار همه يكى است، پدر و مادر همه يكى است، و پاداش هم به اعمال است.

يكبارغريبى خدمت امام رسيد و سلام كرد و گفت: من از دوستداران شما و پدران و اجدادتان هستم،از حج ‏باز گشته ‏ام و خرجى راه تمام كرده ‏ام، اگر مايليد مبلغى به من مرحمت كنيد تا خود را بوطنم برسانم، و در آنجا از جانب شما معادل همان مبلغ را به مستمندان صدقه خواهم داد، زيرا من ‏در شهر خويش فقير نيستم و اينك در سفر نيازمند مانده ‏ام.

امام برخاست و به اطاقى ديگر رفت، و دويست دينار آورد و از بالاى درب دست‏ خويش را فراز آورد، و آن شخص را خواند و فرمود:اين دويست دينار را بگير و توشه‏ راه كن، و به آن تبرك بجوى، و لازم نيست كه از جانب من معادل آن صدقه بدهى...

آن شخص دينارها را گرفت و رفت، امام از آن اطاق به جاى اول بازگشت،از ايشان پرسيدند چرا چنين كرديد كه شما را هنگام گرفتن دينارها نبيند؟

فرمود:تا شرمندگى نياز و سؤال را در او نبينم...